Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

COMENIUS - vzdelávacie programy

Vzdelávací program v centre Živica v Zaježovej

Súčasťou projektových aktivít v rámci školského partnerstva Comenius bola aj návšteva vzdelávacieho centra Živica v Zaježovej, ktorá sa uskutočnila dňa 7.12.2011. Pod vedením riaditeľa centra Ing. Juraja Hipša a lektorky Dominiky Fukerovej sa tu zrealizoval celodenný vzdelávací program pre žiakov piateho a šiesteho ročníka našej školy. Vzdelávanie bolo venované témam:
Klimatické zmeny
Ekosystémy v Zaježovej
Od zrnka k chlebu...
Odpady
Energia a prírodné zdroje
Ochrana životného prostredia
Žiaci mali možnosť prezrieť si aj celý komplex vzdelávacieho centra, ktorý bol zrekonštruovaný s využitím enviromentálnych technológií a prírodných materiálov. Vidieť hlinené omietky, ukážku izolácie slamenými balíkmi priamo na zámerne ponechanom otvore na stene, dozvedieť sa o izolácii z drevenej buničiny a vločiek z recyklovaného papiera bolo pre žiakov  veľmi zaujímavé. Kotol na drevo na vykurovanie alebo využívanie solárnych kolektorov na ohrev úžitkovej vody nebolo pre žiakov novinkou. Aj využitie slnečnej elektrárne na výrobu elektrickej energie umiestnenej na streche centra už považujú žiaci za aj keď nie bežnú, no určite známu vec. Ale biologická čistiareň skrytá v domčeku z prírodného materiálu a strechou, na ktorej je vytvorená záhradka pre pestovanie rastlín bola pre nich naozaj prekvapením a ďalším skutočným dôkazom, ako môže človek žiť v spojení s prírodou. Minimalizácia odpadu a jeho separovanie, využitie odpadových materiálov sú tu samozrejmosťou. Fungovanie tohto všetkého na jednom mieste prinieslo žiakom nevšedný a poučný zážitok. Všetkým sa páčili aj mozaikové a hlinené dekorácie v interiéri. Tu sa žiaci presvedčili, že možno spojiť ekologické s estetickým.
V zaujímavom a súlad s prírodou vyjadrujúcom prostredí sa žiaci zoznámili so spôsobom života, ktorý je voči prírode šetrný. Učenie sprevádzané príjemným pocitom tu bolo pre nich pútavou hrou. O tom, čo sa dozvedeli a zapamätali si budú ďalej premýšľať a meniť svoje správanie.

Vzdelávací program sa uskutočnil v rámci Programu celoživotného vzdelávania za podpory Národnej agentúry SAAIC.


 


5411048

20.10.2019
Úvodná stránka